Tvrdú prácu, skúsenosti a vrtkavé šťastie pri hľadaní tohto kovu vložili zlatokopi do jediného hesla a pravidla táborov zlatokopov :,,Zlato je tam, kde si ho nájdeš."
Ale aký kov je zlato naozaj? Kedy sa o ňom objavujú prvé zmienky? Ako sa správa v prírode? A aké sú jeho vlastnosti a chemické reakcie? Odpoveď na všetky tieto otázky sa vám pokúsime, čo najzrozumiteľnejšie vysvetliť.
Anamnéza zlata:
- Rok objavu zlata sa datuje v praveku: /cca 6000 rokov/.
- Atómové číslo: 79
- Bod topenia: 1064°C
- Bod varu: 2600°C
- Farba: zlatožltá
- Počet neutrónov: 118
- Prebytok neurónov: 39
Zlato, po latinsky nazývané aurum, má chemickú značku Au a nachádza sa na 79. mieste periodickej tabuľky prvkov v skupine vzácnych kovov. Jeho atómové jadro obsahuje 79 protónov, okolo ktorých obieha rovnaký počet neutrónov. V Mendelejevovom periodickom systéme chemických prvkov je členom skupiny 1 B, kde patria tiež meď a striebro. Na zlato takmer nepôsobia vonkajšie vplyvy, nehrdzavie, je odolné voči kyselinám, zásadám a soliam. Zlato je nerozpustné v kyseline chlorovodíkovej, sírovej a dusičnej. Rozpúšťa sa len v lúčavke kráľovskej - zmesi kyseliny chlorovodíkovej a dusičnej a za prítomnosti kyslíka v alkalických roztokoch kyanidov. Bez prítomnosti kyslíka odoláva taveninám alkalických hydroxidov až do teploty 400° C. Pre tieto vlastnosti bolo zlato nazývané alchymistami ,,kráľom kovov,,. Zlato bolo ,,rex matallorum,,.
História ťažby zlata na Slovensku
Odhady o množstve vyťaženého zlata na Slovensku v historických obdobiach sú veľmi protirečivé. Napríklad historik Novák uvádza, že len v samotnej Kremnici sa vyťažilo 200 ton zlata. Finka odhaduje množstvo zlata získaného z kremnických baní na 46 ton. Malkovský píše, že iba v období od začiatku 13. do konca 18. storočia sa na Slovensku vyťažilo 400 ton zlata. Sombathy odhaduje celkové množstvo zlata získané z ložísk Banskej Štiavnice a Hodruše na 360 ton. Medzi najväčšie slovenské ložiská zlata patria: Kremnica, B. Štiavnica, B. Hodruša, Vyhne, Nová Baňa.
V roku 1328 udelil uhorský kráľ osade Cremnychbana privilégiá slobodného kráľovského a banského minciarskeho mesta a založil mincovňu.To prinieslo mestu bohatsvo a slávu. V čase fugovania vyťažili v meste celkom 40 až 70 ton zlata.
Najbohatším rokom pre Banskú Štiavnicu bol rok 1690, kedy sa vyťažilo 29.000 ton striebra a 605 kg zlata.
Ale stanoviť približne celkové množstvo zlata, ktoré sa na Slovensku vyťažilo, nie je možné. Všetky údaje o veľkosti ťažby sú len odhady.
Zopár zaujímavostí :
- v minulosti sa zlato udajne ťažilo na viac ako 170 lokalitách
- najvyžšie položené zlaté bane sa u nás nachádzali na úpätí Malého Kriváňa vo Vysokých Tatrách v nadmorskej výške 2000 - 2100 m.
- najväčší zlatý nuget sa našiel v roku 2004 medzi Hnúšťou a Hačavou a vážil 1,85g
- v oblasti Biely vrch pri Detve sa predpokladá asi 25 ton zlata
Zdroje: Jano Kovačik Blog.SME.sk